Resident Evil 5: Kritikák a köbön

Márcsak egy bő hónap, és debütál a Resident Evil sorozat 5. része. Azonban, ahogy egyre közelebb kerülünk a megjelenéshez úgy sokasodnak a vélemények a folytatással kapcsolatban a publikussá vált demó után és egyelőre úgy fest, a negatív kritikák vannak túlsúlyban.

A Resident Evil 5 lesz a Capcom első igazán nagy dobása az új konzol generáción. Ez így még nem hangzott el senki szájából sem a fejlesztők részéről, azonban egyértelmű, hogy a cég nagyot szeretne robbantani. És ezzel párhuzamosan nem csak a RE vagy horror rajongókat, hanem a teljes gamer társadalmat megcélozni új játékával. Ennek köszönhetően lett a RE5 több helyen is a legjobban várt game, de ennek a hírnévnek vannak bizonyos árnyoldalai is.

Az utóbbi időben már szinte napi szinten találkozunk új képekkel, videókkal a játékról, sőt, már van demo is amit nyúzhatunk. És pont, az egyre növekvő rivaldafény miatt tűnik fel több és több kritikus, aki bírálja a nagy név folytatását. A baj az, hogy jelenleg a hazai és külföldi fórumokon is túlsúlyban vannak a negatív vélemények, ami akár aggodalomra is okot adhatna.
Azonban ha kicsit mélyebbre ásunk máris látjuk, hogy ez a sok „probléma" honnan is ered. A bírálatok jól elkülöníthetően két csoportra oszlanak. Vannak a régi RE fanok, akiknek egyszerűen nem tetszik a koncepcióváltás, és azt mondják a 4-et még lenyelték valahogy, de a RE5 ilyen formában nem kell nekik. A másik népesebb csoportot azonban az új rajongói generáció tagjai töltik fel, akiknél azonban az a probléma, hogy nem feltétlenül a megfelelő játékokkal próbálják összehasonlítani a folytatást. Az eredmény: Forumokat megtöltő pocskondiázás olyan megoldások hiánya miatt, aminek az esetek többségében nincs helye a Resident Evil-ben, vagy valószínűleg benne lesz, csak a demo-ban még nem találkozhattunk vele. Nézzünk meg pár ilyen kritikát.

Először is, a régi fanok által megfogalmazott kritikát, miszerint ez már nem is Resident Evil. Valóban a régi mércével mérve ez nem Resident Evil. Nem olyan a hangulat, a játékmenet, mint a régebbi részekben. De az idő bizony halad. És biztos vagyok benne, hogy ha maradtak volna a régi koncepciónál idővel ezek a fanok vetették volna fel, hogy „megint csak egy újabb bőr a régi kliséről". Egy olyan névnek, mint a Resident Evil, ha szép lassan nem akar az ismeretlenség homályába veszni, időről-időre meg kell újulni.
Ehhez általában elég egy olyan kisebb volumenű újítás, mint amivel a RE2 és a RE3 között találkozunk, de időnként szükség van gyökeres fordulatokra is, mint ami a RE4-el be is következett.
Itt kerül említésre az is, hogy a játék csak esztelen hentelés, mindenfajta félelem, vagy rettegés nélkül. Nos, a Dead Space demója sem szólt másról mint egy rakás szörny legyilkolása, ahol felfedezhettük milyen a harcrendszer, kóstolót kaphattunk a grafikából, de a teljese játékot átszövő rettegést egyáltalán nem tapasztalhattuk meg. Így a RE5-nél is korai lenne kétpályányi pufogtatás alapján a rettegés hiányáról beszélni. Itt kellene elgondolkodni arról is, hogyha a Capcom a féktelen akciót akarta megcélozni a játékkal, akkor vajon miért lett a RE5 szlogenje a "Fear you can't forget"?
A kritika azonban nem teljesen alaptalan. Azzal, hogy a Capcom még nagyobb közönséget próbált magának megnyerni a RE4-el, bizony elveszett néhány dolog a játék régi varázsából. Ezt a veszteség azonban egyelőre nem nevezhető olyan jelentősnek, hogy emiatt rá lehetne sütni a folytatásra azt, hogy már nem is Resident Evil. Mégis felmerül a kérdés, meddig lehet elmenni annak érdekében, hogy egy game még jobban fogyjon úgy, hogy az ne menjen a megszokott hangulat rovására?

Most pedig jöjjön néhány észrevétel az új generációs „fanok" részéről, akiknek a Resident Evil összességében a negyedik részt jelenti.
Felmerül, hogy lassú az akció. Igen, valóban lassú. Ez azonban nem Left 4 Dead, nem Max Payne, de még csak nem is Half Life, hanem Resident Evil. A RE gamek sosem arról szóltak, hogy rohanunk végig a storyn, és a ránk támadó ellenfeleket, oldalazva folyamatosan tüzelve végezzük ki, miközben őket átugrálva kerüljük el a támadásaikat. A Resident játékokban mindig is óvatosan előre haladva kellett kutatni a túléléshez vezető egyetlen utat, miközben a játékos előtt szép lassan bontakozott ki, hogy minek is köszönhető a pokol, amivel szembe kell néznie. Nincs értelme Gears Of War szerű pörgős játékmenetet keresni a Resident Evil-ben, mert ilyet úgyse találunk, és ez így van rendjén.

Felmerült, hogy a játéknak rossz az irányítása. A kérdés az, hogy mihez képest? A Sonic nevezetű klassz kis arcade játékhoz képest, tényleg förtelmes és gyakorlatilag megtanulhatatlan. Azonban ha egy Dead Space mellé tesszük, a különbség jelentéktelennek nevezhető. Az ilyen jellegű kritikákra a fórumokon is hamar érkezett a válasz, hogy az irányítás kb. 5 perc alatt megszokható, ami általában minden játékra igaz.

Említésre kerül a rossz kamerakezelés valamint a grafika is. A kamerakezelés valóban kicsit fura, hogy annyit forog, és nincs Chris hátára tapadva. De azt hiszem, ez abba a kategóriába tarozik, ami még változhat, de ha mégsem, akkor sem lehet probléma fél óránál tovább a megszokása.
A grafikát ért vádak elég furák. A Resident Evil 5 kimagasló grafikával készül debütálni. Ennek ellenére volt aki felvetette, hogy a megvalósítás szürke, nem úgy mondjuk mint az Uncharted-ben. Nos erre igazándiból csak azt lehet mondani, hogy fura lenne, hogyha a romos, leharcolt Afrika olyan színes lenne mint a virágos hegyeken, réteken játszódó Uncharted.
A RE5 demójában feltűnő helyszínek valóban lerobbantak, és szürkék. De horror játék lévén ilyennek is kell lenniük. Hiszen a nyomasztó környezet, csak még inkább fokozza a játékosban azt az érzést, hogy nem kéne ott lennie, hogy ki kell jutnia. Valamint, mivel a game-ből még játék közben alig láttunk valamit, néhány helyszín alapján elhamarkodott lenne leírni a grafikát.

És végül, de nem utolsó sorban, van egy sajnálatos módon jogos észrevétel. Mégpedig az, hogy Chris célzás közben egyáltalán nem tud mozogni. Terítékre került az is, hogy futás közben sem tud, de az ilyen vélemények nem nevezhetők túl átgondoltaknak, hiszen a komolyabb játékokban sem lehet futás közben tüzelni, vagy ha mégis, a fegyvereknek teljesen reálisan akkora a szórásuk, hogy nincs értelme.
A fórumokon „földbe gyökerezés"-ként emlegetett jelenség azonban tényleg probléma. Szinte minden játék lehetőséget ad arra, hogy célzás közben is jobb-ballra mozogva ki tudjunk térni a támadások elől, vagy épp hátrálhassunk. Valamint hasznos az is, ha egy sarkon, úgy tudunk befordulni, hogy célra tartjuk a fegyverünk.
A játéknak ez egy olyan hiányossága, amitől nem válik játszhatatlanná, nem kerül a szemétbe, de elgondolkodtató, hogy a fejlesztők figyelme miért nem terjedt ki rá. Itt az egyetlen dolog, ami szóba jöhet, a régi játékok menetének követése, hiszen eddig egyetlen Resident Evil-ben sem tudtunk mozogni célzás közben. Azonban ez igen könnyen megdönthető álláspont, hiszen az idő halad, és egy játéknak haladnia kell vele.

Összefoglalva a fent leírtakat, azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a játékban valóban van egy-két kisebb hiba, de mivel eddig még nem volt szerencsénk játszani a nagybetűs tökéletes játékkal, ez nem is meglepő. Azonban a célcsoport megnövekedésével immár van elég játékos, aki ezen hibákat képes hozzászólások tucatjában elemezni, és ezzel olyan flame-et útjára indítani, ami azt a benyomást kelti, hogy a játékkal valami baj van.
Pedig egyáltalán nincs. Valóban nincsen a játékban a co-op módon kívül semmilyen különösebben kiemelkedő innováció, de ha visszagondolunk a RE3 és a CVX között sem alakult át teljesen a game. Valószínűleg most is találkozunk majd új, és érdekes megoldásokkal, de korai lenne egy akkora fordulatot várni a RE5-től, mint amilyet a negyedik rész hozott a játék történelmébe.